ÜCRETSİZ

TIBBİ TEDAVİ 

DANIŞMANLIĞI

KAZA ANINDAN HASTANEYE KADAR BİLMEN GEREKENLER!

Motosiklet kazaları istenmeyen olaylardır. Kendimizin ya da bir başkasının başına gelmesi durumunda nelerle karışılaşabileceğimizi bilmeliyiz. 

Kaza sonrası sağlığımıza kavuşabilmek için gereken tıbbi önlemleri almalıyız!

  KAZALAR SONUCU BELLİ BAŞLI YARALANMA ÇEŞİTLERİ VE TEDAVİLERİ  

YUMUŞAK DOKU YARALANMALARI

Sağlık Durumunu Kontrol Et. Güvenliği Sağla. Yetkililere Haber Ver.


Trafik kazasına karıştıysanız ve kazayı sağlıklı atlattıysanız ya da bir kazaya tanık olduysanız;

ilk önce, kaza bölgesini ve kazaya karışan araçları hızlıca kontrol edin. Kazaya karışan araçlarda ve civarında yaralı veya ölü olup olmadığına bakın. Ayrıca araçlarda yakıt ya da gaz sızıntısı olup olmadığına kontrol edin.

Bir başka kazaya neden olmamak için kaza alanından uzaklaşıp güvenli bir bölgeye çekilin.

Yaralı veya ölü varsa 112’den ambulansı ve 154 Alo Trafik’i veya 156 Jandarma'yı arayıp bilgi verin.

Yakıt veya gaz sıkıntısı sözkonusu ise 110’dan itfaiyeyi acil bir şekilde bilgilendirin.

Kazada yaralı veya ölü yoksa sadece araçlar zarar gördüyse kaza ‘’Maddi Hasarlı Trafik Kazası’’ statüsüne girer.
Güvenlik Önlemlerini Al.


Hayati kontrolleri yaptıktan sonra başka kazalara neden olmamak için gerekli güvenlik önlemlerini al. Bunu telaş içinde değil sakince yap. Bunun için kaza noktasının trafik akışına göre az 30 metre uzaklığa, diğer araç sürücülerinin en az 150 metre mesafeden görebilecekleri şekilde yansıtıcı reflektör veya benzeri bir obje yerleştir.
Kaza Yerini Fotoğrafla


Kazaya karışan araçları olay yerinden oynatmandan, farklı açılardan fotoğraflamalısınız. Bu fotoğraflar sigorta şirketi açısından da olası açılan dava açısından da çok önemlidir. Kazayı anlatmanızı kolaylaştıracak açılardan fotograf çekmeye çalışın. Özellikle de araçların darbe alan bölgelerini fotoğraflayın.
Araçları Güvenli Bir Yere Çekin


Kazaya karışan araçların fotograf çekimini tamamladıysanız, motosikletinizi veya kazaya karışan diğer aracı hareket ettirebiliyorsanız eğer uygun bir alana çekin, geri kalan işlemlere orada devam edin. Böylece hem kendinizin güvenliğini sağlamış hem kaza olasılığını azaltır ve trafik sıkışıklıklarını engellemiş olursunuz.
Kazaya Karışanların Araçlara Ait Evrakları Fotoğraflayın veya Fotokopilerini Alın


Hasar sürecinde sigorta şirketlerine vermek üzere kazaya karışan araçlara ve sürücülerine ait ehliyet, ruhsat ve sigorta poliçe örneği gibi evrakların fotograf veya fotokopisini almayı unutmayın.
Kazaya Karışanlar Arasında Anlaşmazlık Varsa Polis ya da Jandarma Çağırın


Kazaya karışan karaç kullanıcıları arasından bir anlaşmaz varsa eğer, tartışmayı büyükmek yerine olay yerine polis veya jandarma çağrılması gerekir. Ancak gelen polis veya jandarma da genellikle maddi hasarlı kazalarda sadece kaza tespit tutanağını doldurur. Alkol tespiti yapılmadıysa eğer alkol kontrolü yapılmasını isteyin.

BEYİN TRAVMALARI

Kaza Tespit Tutanağını Doldurun


Maddi hasarlı trafik kazalarında, durumun kayıt altına alınması için kazaya karışanlar ortak olarak bir kaza tespit tutanağı hazırlanması ve imzalaması gerekir.

Tutanak hazırlanırken yazılan bilgiler her iki araç sürücüsü tarafından 2 nüsha olarak eksiksiz ve ayrı ayrı doldurulmalı ve tutanakta her iki sürücünün de imzası olmalıdır. Tutanakta bulunan kaza krokisinin yanı sıra kaza bölgesinden çekilen fotografların da tutanağa iliştirilmesinde yarar vardır.
Kaza Tespit Tutanağına Gerek Olmayan Durumlar


Bazı durumlarda kaza tespit tutanağı doldurulmasına gerek yoktur. Bu durumlar:

Kaza yapan aracın sürücüsünün ehliyeti olmaması ya da ehliyeti kullandığı araca yetersiz olması.

Örneğin, B sınıfı ehliyetle kamyon/kamyonet kullanması

Kaza yapan aracın sürücüsünün yaşının 18’den küçük olması

Kazaya karışan taraflardan birinin alkollü olması veya akli dengesi yerinde olmaması

Kaza yapılan aracın resmi plakalı olması

Kazada; trafik ışığı, tabela, bariyer vb. kamu mallarının zarar görmesi

Taraflardan birinin trafik sigortasının olmaması

Dikkat edilmesi gereken bir husus, Eğer kazaya karışanlardan biri yurt dışından gelen bir araç ise Yeşil Kart (Green Card) trafik sigortası yerine geçer

Trafik kazasının ölüm veya yaralanma ile sonuçlanması
Kaza Tespit Tutanağı Tutulamıyorsa Eğer;


Eğer kazaya karışanlar arasında anlaşamama durumu varsa veya bundan dolayı tutanak tutulamıyorsa;

Kaza yerinde aracın konumunu değiştirmeden trafik polisini aramalı

Kaza tutanağı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız.

Kaza yeri jandarma sınırları içindeyse en yakın jandarma karakoluna haber vererek ifade vermeli ve görgü tespit tutanağı tutturmalısınız.
Kaza Tespit Tutanağının Yanında Olması Gereken Belgeler


Trafik kazası yaptıktan sonra kazaya karışan araçların hem Zorunlu Trafik Sigortası yaptırdığı sigorta şirketine hem de kendi araçlarının kasko sigortasını hazırlayan sigorta şirketine başvuru yapmaları gerekir. Bu başvuru için kaza tespit tutanağı ile birlikte aşağıdaki belgeleri de teslim etmeleri gerekir.

Bu belgeler:

1- Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı

2- Poliçenin fotokopisi veya fotoğrafı

3- Araçların kaza yerinde çekilmiş fotoğrafları

4- Araç sürücülerine ait ehliyet ve ruhsat fotokopisi veya fotoğrafları

KIRIKLAR

Motosikletinizi Anlaşmalı ya da Yetkili Bir Servise Çektirin


Motosikletiniz kaza dolayısıyla çalışmıyor veya hareket edemeyecek durumdaysa sigorta şirketinizden bir çekici talep edebilirsiniz. Motosikletinizde yürür aksamda bir hasar görmüyor olsanız bile, güvenlik açısından motosikletinize servis onayı almadan binmeyin. Motosikletinizi sigorta şirketiyle anlaşmalı bir servise götürmeniz durumunda hayatınız kolaylaşacaktır. Çünkü anlaşmalı servis sizin adınıza süreci takip edecektir.

Aracınızı anlaşmalı olmayan bir serviste tamir ettirirseniz sigorta işlemlerinizi sizin takip etmeniz gereken tüm belgeleri sigorta şirketine sizin iletmeniz gerekir.
Motosikletinizin Onarım Süresi Uzunsa İkame Araç Talep Edin


Aracınızın poliçede belirtilen onarım süresi içinde tamir edilmemesi durumunda poliçe kapsamınızda var ise eksperin belirlediği gün limiti kadar sigorta şirketinizden araca muadil ikame araç hizmeti alabilirsiniz.

UZUV KAYIPLARI

Kazayı Sigorta Şirketine Bildirin


Kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 5 iş günü içerisinde kazayı ilgili sigorta şirketine bildirmelidir. Kaza tespit tutanağı ve kaza yeri için çekilen fotoğraflar varsa, bunlar sigorta şirketlerine ulaştırılmalıdır. Motosikletinizi yetkili veya anlaşmalı bir servise götürdüğünüzde, zaten servis sizin adınıza evrakları hasar departmanlarına gönderecektir.

Evraklarınızı gönderdikten en geç 3 iş günü içerisinde sigorta şirketi evraklarınızı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne gönderir.
Sigorta Hazarınızı Karşılıyor mu?


Tutanaklar Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi SBM’ye ulaştıktan sonra, tarafların sigorta şirketleri kendi kusur oranı değerlendirmelerini yapar.

Bu değerlendirmelerde her araç için %0,%50 ve %100 olmak üzere kaza oranları belirlenir.

Sigorta şirketleri bu aşamada mutabık olmaları durumda müşterilerin itiraz etme hakkı saklı tutularak, dosya sonuçlandırılır. Dosya sonuçlandırılmasından sonra, itiraz etmek için 5 gün süreniz bulunur.

Eğer sigorta şirketleri farklı oranlarda kusur payı bulurlarsa, yani anlaşma sağlanamaz ise tutulan kaza tespit tutanağı, Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilir.

Değerlendirme komisyonu en geç 3 iş günü içerisinde kaza dosyasını sonuçlandırır.

Bu aşamadan sonra araç eksperlerinin belirlemiş oldukları tamir masrafları, sigorta şirketi tarafından haklılık payına göre sigortalı kişiye ödenir.
Trafik Sigortanız Yoksa!


Zorunlu trafik sigortası adı üzerinde olmasına rağmen bu zorunluluk yeteri kadar hissedilmediği için trafikte trafik sigortası olmayan araçlar mevcuttur.

Trafik kazaya karışan araç da trafik sigortası yoksa?

Hasar karşı tarafta ise karşı araç, kendi varsa kasko sigortasını işleme alarak kendi aracındaki zararı tazmin ederek, giderebilir. Hata sizde ise ilgili sigorta şirketi karşı tarafın zararı karşılar ancak kazaya sebebiyet veren, trafik sigortası olmadığı için zararı karşı taraftan isteme hakkını elinde bulundurur. Karşı taraftan istemesi halinde ise; sigorta şirketi ödediği tazminat tutarını karşı taraftan talep eder.

Kasko sahibi böylece hasarsızlık indiriminden de yararlanmış olur.

Böyle bir durumda zarar gören taraf hasarını karşıladığı için, sigorta şirketi ödediği zararı trafik sigortası olmayan kişiden alacağı için zararlı çıkmaz.

Zararlı çıkan taraf kazaya neden olan ve trafik sigortası yaptırmamış olan araç sahibi olur.

Ayrıca trafik sigortanız olsa dahi zamanında yenilemediyseniz trafik sigortası gecikme cezasıyla da karşı karşıya kalırsınız.
Güvence Hesabından Yararlan


Kaza anında karşı tarafın seçebileceği bir başka yol da Güvence Hesabı istemektir. Eğer kaza anında bedensel bir hasar yaşandıysa bu zararın tazmini için Güvence Hesabı istenebilir.

Güvence Hesabı’nın kuruluş amacı, zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçların yaptıkları kazalarda ya da kazayı yapan aracın tesbit edilemediği durumlarda, zarar gören araç sahiplerini korumaktır.

Güvence Hesabı şu durumlarda devreye girer:

1-Kazayı yapan araç tespit edilemiyorsa

2-Kazayı yapan aracın kazanın olduğu tarihte geçerli bir zorunlu trafik sigortası yoksa

3-Kazayı, gasp edilmiş ya da çalınmış bir araç yapmışsa

4-Zorunlu trafik sigortasını yapan sigorta şirketinin mali yapısı bozulmuş, bazı ruhsatları iptal edilmiş, iflas etmiş ya da iflas durumu ile karşı karşıya ise

OMİRİLİK YARALANMALARI

Yaralanmalı Kazalarda Tazminat Davası Açılır mı?


Yaralanmalı kazada az kusurlu veya kusursuz kişiler, 1. Tedavi giderleri. 2. Kazanç kaybı. 3. Çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplar. 4. Ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan kayıplar için tazminat davası açabilirler. Ayrıca, Türk Borçlar Kanunu 56. maddesinde düzenlenen “Hâkim, bir kimsenin bedensel bütünlüğünün zedelenmesi durumunda, olayın özelliklerini göz önünde tutarak, zarar görene uygun bir miktar paranın manevi tazminat olarak ödenmesine karar verebilir. Ağır bedensel zarar veya ölüm hâlinde, zarar görenin veya ölenin yakınlarına da manevi tazminat olarak uygun bir miktar paranın ödenmesine karar verilebilir” hükmü gereğince yukarıda yazılı tazminat kalemlerine ek olarak manevi tazminat talebinde de bulunulabilirler.
Ölümlü Kazalarda Tazminat Hakkı?


Trafik kazası ile beraber ölüm gerçekleşmiş ise bu durumda yakınları (genellikle birince derece yakınlar ve eş) tarafından Türk Borçlar Kanunun yine 56. maddesi gereğince manevi tazminat talebinde bulunma hakları vardır. Ancak ölümle sonuçlanan trafik kazalarında ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler (kanunen nafaka yükümlülüğü bulunan haller) kişinin ölmesinden dolayı bakım ve diğer giderlerinden mahrum kalacağı için destekten yoksun kalma tazminatı adı altında, kusurlu bulunan karşı tarafa bu tazminat kalemi çerçevesinde dava açabilir.

Bu tazminat kalemi Türk Borçlar Kanunu’nun 55. Maddesi “Destekten yoksun kalma zararları ile bedensel zararlar, bu Kanun hükümlerine ve sorumluluk hukuku ilkelerine göre hesaplanır. Kısmen veya tamamen rücu edilemeyen sosyal güvenlik ödemeleri ile ifa amacını taşımayan ödemeler, bu tür zararların belirlenmesinde gözetilemez; zarar veya tazminattan indirilemez. Hesaplanan tazminat, miktar esas alınarak hakkaniyet düşüncesi ile artırılamaz veya azaltılamaz. Bu Kanun hükümleri, her türlü idari eylem ve işlemler ile idarenin sorumlu olduğu diğer sebeplerin yol açtığı vücut bütünlüğünün kısmen veya tamamen yitirilmesine ya da kişinin ölümüne bağlı zararlara ilişkin istem ve davalarda da uygulanır.” Gereğince uygulanır ve ölen kişinin yakınlarına manevi tazminat istemi yanında bir tazminat hakkı daha sunar. Böylelikle ölen kişinin yakınları hem manevi tazminat davası hem de destekten yoksun kalma tazminatı talebi ile dava açabilecektir.

FELÇ

Ceza Davası Hangi Durumda Açılır?


Ceza davası açılabilmesi için; a- Kasten ölüme sebebiyet verilmesi b- Kasten yaralanma olması c- Kasten maddi hasar oluşturulması

Op.Dr. TOLGAY ŞATANA