YARARLI BİLGİLER

HANGİ MOTOSİKLET

Sağlık Durumunu Kontrol Et. Güvenliği Sağla. Yetkililere Haber Ver.


Trafik kazasına karıştıysanız ve kazayı sağlıklı atlattıysanız ya da bir kazaya tanık olduysanız;

ilk önce, kaza bölgesini ve kazaya karışan araçları hızlıca kontrol edin. Kazaya karışan araçlarda ve civarında yaralı veya ölü olup olmadığına bakın. Ayrıca araçlarda yakıt ya da gaz sızıntısı olup olmadığına kontrol edin.

Bir başka kazaya neden olmamak için kaza alanından uzaklaşıp güvenli bir bölgeye çekilin.

Yaralı veya ölü varsa 112’den ambulansı ve 154 Alo Trafik’i veya 156 Jandarma'yı arayıp bilgi verin.

Yakıt veya gaz sıkıntısı sözkonusu ise 110’dan itfaiyeyi acil bir şekilde bilgilendirin.

Kazada yaralı veya ölü yoksa sadece araçlar zarar gördüyse kaza ‘’Maddi Hasarlı Trafik Kazası’’ statüsüne girer.
Güvenlik Önlemlerini Al.


Hayati kontrolleri yaptıktan sonra başka kazalara neden olmamak için gerekli güvenlik önlemlerini al. Bunu telaş içinde değil sakince yap. Bunun için kaza noktasının trafik akışına göre az 30 metre uzaklığa, diğer araç sürücülerinin en az 150 metre mesafeden görebilecekleri şekilde yansıtıcı reflektör veya benzeri bir obje yerleştir.
Kaza Yerini Fotoğrafla


Kazaya karışan araçları olay yerinden oynatmandan, farklı açılardan fotoğraflamalısınız. Bu fotoğraflar sigorta şirketi açısından da olası açılan dava açısından da çok önemlidir. Kazayı anlatmanızı kolaylaştıracak açılardan fotograf çekmeye çalışın. Özellikle de araçların darbe alan bölgelerini fotoğraflayın.
Araçları Güvenli Bir Yere Çekin


Kazaya karışan araçların fotograf çekimini tamamladıysanız, motosikletinizi veya kazaya karışan diğer aracı hareket ettirebiliyorsanız eğer uygun bir alana çekin, geri kalan işlemlere orada devam edin. Böylece hem kendinizin güvenliğini sağlamış hem kaza olasılığını azaltır ve trafik sıkışıklıklarını engellemiş olursunuz.
Kazaya Karışanların Araçlara Ait Evrakları Fotoğraflayın veya Fotokopilerini Alın


Hasar sürecinde sigorta şirketlerine vermek üzere kazaya karışan araçlara ve sürücülerine ait ehliyet, ruhsat ve sigorta poliçe örneği gibi evrakların fotograf veya fotokopisini almayı unutmayın.
Kazaya Karışanlar Arasında Anlaşmazlık Varsa Polis ya da Jandarma Çağırın


Kazaya karışan karaç kullanıcıları arasından bir anlaşmaz varsa eğer, tartışmayı büyükmek yerine olay yerine polis veya jandarma çağrılması gerekir. Ancak gelen polis veya jandarma da genellikle maddi hasarlı kazalarda sadece kaza tespit tutanağını doldurur. Alkol tespiti yapılmadıysa eğer alkol kontrolü yapılmasını isteyin.

HANGİ MOTOSİKLET KIYAFETİ

Kaza Tespit Tutanağını Doldurun


Maddi hasarlı trafik kazalarında, durumun kayıt altına alınması için kazaya karışanlar ortak olarak bir kaza tespit tutanağı hazırlanması ve imzalaması gerekir.

Tutanak hazırlanırken yazılan bilgiler her iki araç sürücüsü tarafından 2 nüsha olarak eksiksiz ve ayrı ayrı doldurulmalı ve tutanakta her iki sürücünün de imzası olmalıdır. Tutanakta bulunan kaza krokisinin yanı sıra kaza bölgesinden çekilen fotografların da tutanağa iliştirilmesinde yarar vardır.
Kaza Tespit Tutanağına Gerek Olmayan Durumlar


Bazı durumlarda kaza tespit tutanağı doldurulmasına gerek yoktur. Bu durumlar:

Kaza yapan aracın sürücüsünün ehliyeti olmaması ya da ehliyeti kullandığı araca yetersiz olması.

Örneğin, B sınıfı ehliyetle kamyon/kamyonet kullanması

Kaza yapan aracın sürücüsünün yaşının 18’den küçük olması

Kazaya karışan taraflardan birinin alkollü olması veya akli dengesi yerinde olmaması

Kaza yapılan aracın resmi plakalı olması

Kazada; trafik ışığı, tabela, bariyer vb. kamu mallarının zarar görmesi

Taraflardan birinin trafik sigortasının olmaması

Dikkat edilmesi gereken bir husus, Eğer kazaya karışanlardan biri yurt dışından gelen bir araç ise Yeşil Kart (Green Card) trafik sigortası yerine geçer

Trafik kazasının ölüm veya yaralanma ile sonuçlanması
Kaza Tespit Tutanağı Tutulamıyorsa Eğer;


Eğer kazaya karışanlar arasında anlaşamama durumu varsa veya bundan dolayı tutanak tutulamıyorsa;

Kaza yerinde aracın konumunu değiştirmeden trafik polisini aramalı

Kaza tutanağı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız.

Kaza yeri jandarma sınırları içindeyse en yakın jandarma karakoluna haber vererek ifade vermeli ve görgü tespit tutanağı tutturmalısınız.
Kaza Tespit Tutanağının Yanında Olması Gereken Belgeler


Trafik kazası yaptıktan sonra kazaya karışan araçların hem Zorunlu Trafik Sigortası yaptırdığı sigorta şirketine hem de kendi araçlarının kasko sigortasını hazırlayan sigorta şirketine başvuru yapmaları gerekir. Bu başvuru için kaza tespit tutanağı ile birlikte aşağıdaki belgeleri de teslim etmeleri gerekir.

Bu belgeler:

1- Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı

2- Poliçenin fotokopisi veya fotoğrafı

3- Araçların kaza yerinde çekilmiş fotoğrafları

4- Araç sürücülerine ait ehliyet ve ruhsat fotokopisi veya fotoğrafları

HANGİ MOTOSİKLET OKULU

Motosikletinizi Anlaşmalı ya da Yetkili Bir Servise Çektirin


Motosikletiniz kaza dolayısıyla çalışmıyor veya hareket edemeyecek durumdaysa sigorta şirketinizden bir çekici talep edebilirsiniz. Motosikletinizde yürür aksamda bir hasar görmüyor olsanız bile, güvenlik açısından motosikletinize servis onayı almadan binmeyin. Motosikletinizi sigorta şirketiyle anlaşmalı bir servise götürmeniz durumunda hayatınız kolaylaşacaktır. Çünkü anlaşmalı servis sizin adınıza süreci takip edecektir.

Aracınızı anlaşmalı olmayan bir serviste tamir ettirirseniz sigorta işlemlerinizi sizin takip etmeniz gereken tüm belgeleri sigorta şirketine sizin iletmeniz gerekir.
Motosikletinizin Onarım Süresi Uzunsa İkame Araç Talep Edin


Aracınızın poliçede belirtilen onarım süresi içinde tamir edilmemesi durumunda poliçe kapsamınızda var ise eksperin belirlediği gün limiti kadar sigorta şirketinizden araca muadil ikame araç hizmeti alabilirsiniz.